GodFilm

   GODFILM - GODNE POLECENIA FILMY

 

   Filmów są tysiące. Oto kilka obrazów, które warte są naszej uwagi. Opowiadają o człowieku, z jego wielkością i małością, z jego porażkami i zwycięstwami. Zachęcamy do proponowania na naszym forum filmów, które obejrzeliście i wiecie, że godne są polecenia. Mówimy oczywiście o filmach, które nie godzą w szeroko rozumianą godność i moralność człowieka.

 

   o. Abraham Sobkowski OFM

   Historia świętego Franciszka (wł. Francesco) w reżyserii Michele Soaviego, wg scenariusza Salvatore de Mola, Giacomo Scarpelliego i Michele Soaviego. Rok produkcji 2002, czas trwania 130 minuty.

 

   Włoski film telewizyjny, który w tym roku ukazał się w Polsce na płytach DVD dzięki spółce wydawniczej MediaWay. Jest kolejnym obrazem przedstawiającym historię św. Franciszka z Asyżu. Doskonała muzyka Carlo Siliotto znanego z kilku obrazów włoskiej serii ekranizującej historię biblijną (Dawid, Estera, Święty Paweł). W rolę średniowiecznego Zakonodawcy wcielił się znany również w Polsce Raoul Bova (Czwarty król, Okna, Pod słońcem Toskanii, Karol - człowiek, który został papieżem). Notabene aktor dał jednemu ze swoich synów na imię Franciszek.

   Chłopiec z latawcem (ang. The Kite Runner) amerykański dramat w reżyserii Marca Forstera, na podstawie powieści Khaleda Hosseiniego pod tym samym tytułem. Rok produkcji 2007, czas trwania 122 minuty.

 

   Przejmująca opowieść o przyjaźni i honorze, zaufaniu i wierności, o tym, że człowiek, chociaż zbłądzi, póki żyje, ma zawsze szansę zadośćuczynienia popełnionym złym czynom. Czterdziestoletni Marc Forester, reżyser znany m.in. z filmowej wersji biografii autora Piotrusia Pana Jamesa M. Barrie'go zatytułowanej Marzyciel, tym razem stworzył obraz, który przenosi nas do Afganistanu. Czasy upadku monarchii i przejęcia władzy przez Talibów.

   Klub imperatora (ang. The Emperor's Club) dramat produkcji amerykańskiej, w reżyserii Michael Hoffman. Autorem scenariusza był Neil Tolkin. Rok produkcji 2002, czas trwania 108 minut.

 

   Po dobrych filmach opowiadających o relacjach nauczyciel uczeń, takich jak np. Stowarzyszenie Umarłych Poetów z Robinem Williamsem 1989 czy Młodzi gniewni z Michelle Pfeiffer z 1995 amerykańska kinematografia prezentuje ten ciekawy obraz, którego fabuła wychodzi daleko poza ramy czasowe szkolnej edukacji. Za błędy rodziców, nawet jeśli nauczyciel bardzo się stara, niestety płacą dzieci. Kevin Kline stworzył w tym filmie postać dobrego wychowawcy, nieprzeciętnego pedagoga.

   Ściśle tajne (ang. Breach) kryminał produkcji amerykańskiej w reżyserii Billy'ego Ray'a, w rolach głównych Chris Cooper i Ryan Phillippe. Rok produkcji 2007, czas trwania 110 minut.

 

   Trzymający w napięciu thriller, w którym autorzy przedstawili sławną w Stanach Zjednoczonych sprawę tajnego radzieckiego agenta pracującego w siedzibie FBI. Robert Hanssen, gorliwy katolik, członek Opus Dei, wieloletni pracownik Federalnego Urzędu Śledczego okazał się być szpiegiem obcego mocarstwa. Jak do tego doszło? Kto przyczynił się do ujawnienia jego niebezpiecznej dla bezpieczeństwa narodowego działalności?

   Jestem polski dramat w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej. Rok produkcji 2005, czas trwania 95 minut.

 

   Opowieść oparta na faktach. Bezdomny jedenastolatek postanawia znaleźć swoje miejsce w świecie. Na ile przyjaźń może pobudzić człowieka do dobra? Na ile może wzbudzić w człowieku nadzieję? Muzyka Michaela Nymana i zdjęcia Artur Reinhart pomogły w stworzeniu obrazu prostego, w kórym zawarte zostały ogromne pokłady miłości.

   Powrót (ros. Vozvrashcheniye) rosyjski dramat w reżyserii Andrieja Zwiagincewa, według scenariusza Vladimira Moiseyenki z 2003 roku. Czas trwania 105 minut.

 

   Film o ojcostwie, byciu synem i wielkich tarapatach, które przydarzyć mogły się tylko pośród bezkresnych, ciągnących się setkami kilometrów, rosyjskich lasów. Swego czasu liczne festiwale filmowe walczyły o możliwość zaprezentowania tego obrazu podczas swoich przeglądów kina międzynarodowego. Niektórzy krytycy widzą w tym filmie metaforę dotyczącą wielkich dylematów współczesnego człowieka, który tęskni za Bogiem.

   O bogach i ludziach (fr. Des hommes et des dieux), francuski dramat w reżyserii Xavier Beauvois, na podstawie wydarzeń w Algierii z 1996r. Rok produkcji 2010, czas trwania 120 minuty. Nagroda Jury w Cannes 2010.


   Wyjątkowo przejmująca historia ośmiu francuskich mnichów trapistów żyjących w górach Maghrebu (Atlas) w Algierii, prowadzących życie w idealnej prawie harmonii z muzułmanami. Nagle sytuacja zaczyna się drastycznie zmieniać. Przemoc i terror fundamentalistów zaczyna dotykać również życia religijnego. Bez względu na coraz większe niebezpieczeństwo mnisi decydują się na pozostanie w swoim monsterze. Decyzja, która kosztowała ich wszystko...

Komentarze:
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Komentarz czeka na akceptację moderatora.
o. Abrahamie. Chciałbym z mojej strony zaproponować kolejny film do biblioteczki pt:. "Nietykalni" Scenariusz i reżyseria: Olivier Nakache i Eric Toledano z 2011 roku. Uważam ten film za bardzo wartościowy w swoim przesłaniu.
POLECAM WSPANIAŁY FILM ,,Miłość przychodzi powoli**
Polecam film pt; ..Księga ocalenia / The Book Of Eli (2010).
o. Abrahamie. Chciałbym z mojej strony zaproponować film do biblioteczki pt:. "Drzewo Życia" Reżyseria: Terrence Malick z 2011 roku. Uważam ten film za bardzo wartościowy w swoim przesłaniu.
Czytam te zachęty i - same dramaty! Albo nie ma teraz takich filmów - pogodnych (niekoniecznie familijnych!:), radosnych, "czystych" komedii, czegoś co zachęca do nadziei, do życia z Bogiem i ludźmi bez przeżywania traumy - jestem katechetką i cieszę się że ktoś godny zaufania poleca jakiś film, którego nie mam czasu zobaczyć sama. Może Ojciec coś polecić? Pozdrawiam Katarzyna
Polecam kilka filmów, jeśli nie widzieliście jeszcze, to warto:

1. "Odważni"
2. "Ognioodporni"
3. "Spotkanie"

Można je znaleźć w internecie. Jeśli poświęcicie na nie czas, na pewno nie będziecie żałować!!!!

Miłego oglądania:-)
Ojcze! A może kilka słów na temat filmu "Wyspa"? Interesowałby mnie również komentarz do produkcji pt. "Chłopiec w pasiastej piżamie".
Powrót to naprawdę dobry film!!

X
   23 lipca
   Bł. Krystyn Gondek
   kapłan i męczennik z I Zakonu (1909-1942)

   Bł. Krystyn czyli Wojciech Stanisław Gondek urodił się 6 IV 1909 r. we wsi Słona w parafii Zakliczyn nad Dunajcem jako syn Jana i Julii z domu Cicha. Związany z franciszkanami z Zakliczyna, po szkole podstawowej podjął dalszą naukę w kolegium serafickim przy klasztorze Braci Mniejszych we Lwowie. Po szóstej klasie wstąpił do zakonu; został przyjęty do prowincji Matki Bożej Anielskiej i otrzymał imię Krystyn. Do nowicjatu w Wieliczce przybył 15 VIII 1928 r. Śluby czasowe złożył 26 VIII 1929 r., a wieczyste - 18 IV 1933 r. w Przemyślu i tam odbył również studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym. 21 VI 1936 r. został wyświęcony na kapłana w katedrze przemyskiej przez biskupa Franciszka Bardę. Został skierowany do pracy w Chełmie Lubelskim, a następnie do Włocławka, gdzie pełnił funkcję wikariusza parafialnego przy kościele franciszkanów.
   W czasie masowych aresztowań wśród duchowieństwa, w listopadzie 1939 r., w tym także bł. biskupa Michała Kozala oraz zamknięcia katedry i kościołów parafialnych we Włocławku, franciszkanów pozostawiono na razie w spokoju. W tej sytuacji zorganizowano duszpasterstwo parafialne, powierzając je trzem będącym na wolności franciszkanom; jednym z nich był o. Krystyn Gondek. Jednak 26 VIII 1940 r. wkroczyło do klasztoru gestapo i oznajmiono zakonnikom, że mają się udać do Niemiec na naukę języka, ponieważ Włocławek (Leslau) jest miastem niemieckim i obowiązuje tu język niemiecki. Miał zostać tu tylko przełożony o. Narcyz Turchan. Po przybyciu na gestapo zastali już tam ponad stu kapłanów diecezjalnych zwiezionych z diecezji włocławskiej i częściowo płockiej; wszyscy zostali aresztowani i wywiezieni do obozu przejściowego w Szczeglinie koło Poznania, a trzy dni później dużym transportem, liczącym prawie 500 duchownych, do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen koło Berlina. Stąd 12 XII 1940 r. wszyscy duchowni zostali przetransportowani do Dachau. Ojciec Krystyn otrzymał numer 22779. Wycieńczony dostał się na rewir. Przed pójściem do obozowego szpitala pożegnał się słowami: "Do zobaczenia w niebie!". Według kartoteki obozowej zmarł 23 VII 1942 r.
   Beatyfikował go w grupie 108 polskich męczenników z czasów II wojny światowej dnia 13 VI 1999 r. w Warszawie papież Jan Paweł II.
   Boże bogaty w miłosierdzie, wspominamy dzień zwycięstwa Twojego męczennika Krystyna, kapłana, któremu dałeś nieugiętą stałość w cierpieniach; otocz nas swoją opieką i wybaw od zasadzek nieprzyjaciół. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
zamknij
Wyślij kartkę