Kontakt

o. Euzebiusz

"TRZEJ TOWARZYSZE"

Franciszkańskie Centrum Młodzieżowo-Powołaniowe


ul. Franciszkańska 1
41-506 Chorzów
e-mail: centrum[at]trzejtowarzysze.pl

 

Skontaktuj się z nami:

o. Euzebiusz - tel.: 515 633 472 /animator duszpasterstwa powołań, dyrektor FCMP/
o. Idzi - tel.: 506 993 735 /duszpasterz/

br. Bazyli - tel.: 539 429 794 /duszpasterz/

 

 

Jak można nas wspierać?

 

- MODLITWĄ

 

- OBECNOŚCIĄ

 

- DOBRYM SŁOWEM

 

- FINANSOWO - ING 12 1050 1243 1000 0092 3261 7853

 

 


Kontakt w webmasterem portalu www.trzejtowarzysze.pl (w sprawach technicznych dotyczących portalu oraz forum): webmaster[at]trzejtowarzysze.pl

 

 

 

 

 

Wizytówka iQR (format vCard)

 

Jak zeskanować fotokod

 

Aby zeskanować fotokod wystarczy posiadać telefon komórkowy z aparatem cyfrowym oraz aplikacją do zczytywania kodów.

Nie wszystkie modele aparatów posiadają taką aplikację zainstalowaną bezpośrednio przez producenta/operatora.

Jeżeli nie posiadasz takiego oprogramowania możesz je sobie zainstalować na swoim telefonie.


X
   23 lipca
   Bł. Krystyn Gondek
   kapłan i męczennik z I Zakonu (1909-1942)

   Bł. Krystyn czyli Wojciech Stanisław Gondek urodił się 6 IV 1909 r. we wsi Słona w parafii Zakliczyn nad Dunajcem jako syn Jana i Julii z domu Cicha. Związany z franciszkanami z Zakliczyna, po szkole podstawowej podjął dalszą naukę w kolegium serafickim przy klasztorze Braci Mniejszych we Lwowie. Po szóstej klasie wstąpił do zakonu; został przyjęty do prowincji Matki Bożej Anielskiej i otrzymał imię Krystyn. Do nowicjatu w Wieliczce przybył 15 VIII 1928 r. Śluby czasowe złożył 26 VIII 1929 r., a wieczyste - 18 IV 1933 r. w Przemyślu i tam odbył również studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym. 21 VI 1936 r. został wyświęcony na kapłana w katedrze przemyskiej przez biskupa Franciszka Bardę. Został skierowany do pracy w Chełmie Lubelskim, a następnie do Włocławka, gdzie pełnił funkcję wikariusza parafialnego przy kościele franciszkanów.
   W czasie masowych aresztowań wśród duchowieństwa, w listopadzie 1939 r., w tym także bł. biskupa Michała Kozala oraz zamknięcia katedry i kościołów parafialnych we Włocławku, franciszkanów pozostawiono na razie w spokoju. W tej sytuacji zorganizowano duszpasterstwo parafialne, powierzając je trzem będącym na wolności franciszkanom; jednym z nich był o. Krystyn Gondek. Jednak 26 VIII 1940 r. wkroczyło do klasztoru gestapo i oznajmiono zakonnikom, że mają się udać do Niemiec na naukę języka, ponieważ Włocławek (Leslau) jest miastem niemieckim i obowiązuje tu język niemiecki. Miał zostać tu tylko przełożony o. Narcyz Turchan. Po przybyciu na gestapo zastali już tam ponad stu kapłanów diecezjalnych zwiezionych z diecezji włocławskiej i częściowo płockiej; wszyscy zostali aresztowani i wywiezieni do obozu przejściowego w Szczeglinie koło Poznania, a trzy dni później dużym transportem, liczącym prawie 500 duchownych, do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen koło Berlina. Stąd 12 XII 1940 r. wszyscy duchowni zostali przetransportowani do Dachau. Ojciec Krystyn otrzymał numer 22779. Wycieńczony dostał się na rewir. Przed pójściem do obozowego szpitala pożegnał się słowami: "Do zobaczenia w niebie!". Według kartoteki obozowej zmarł 23 VII 1942 r.
   Beatyfikował go w grupie 108 polskich męczenników z czasów II wojny światowej dnia 13 VI 1999 r. w Warszawie papież Jan Paweł II.
   Boże bogaty w miłosierdzie, wspominamy dzień zwycięstwa Twojego męczennika Krystyna, kapłana, któremu dałeś nieugiętą stałość w cierpieniach; otocz nas swoją opieką i wybaw od zasadzek nieprzyjaciół. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
zamknij
Wyślij kartkę