Góra Alwernia (La Verna)

ŚLADAMI ŚWIĘTEGO FRANCISZKA Z ASYŻU
Góra Alwernia (La Verna)

© o. Piotr Mędrak OFM

   W 1213 r. Orlando Catani, hrabia Chiusi, podarował górę La Verna (Alwerna) św. Franciszkowi. Święty przebywał tu wielokrotnie. Było to ulubione miejsce modlitwy Świętego. 14 lub 15 września 1224 r. Franciszek otrzymał na Alwerni stygmaty.

   "Kiedy pozostawał w pustelni, która od miejscowości, gdzie jest położona, zwie się Alverna, na dwa lata zanim oddał duszę Bogu, ujrzał w widzeniu Bożym stojącego nad sobą mężczyznę, mającego jakby sześć skrzydeł, z rękami wyciągniętymi, a z nogami złączonymi, przybitego do krzyża. Dwa skrzydła unosiły się nad głową, dwa wyciągały do lotu, dwa wreszcie okrywały całe ciało. Gdy święty sługa Najwyższego ujrzał to widzenie, jak najbardziej zadziwił się, ale nie wiedział co ono miało dlań znaczyć. (...)
   I gdy tak nic pewnego nie pojmował z tej wizji, a jej nowość ogromnie zajęła mu serce, oto na jego rękach i stopach zaczęły ukazywać się znamiona gwoździ, jak to krótko przedtem widział nad sobą u męża ukrzyżowanego.(...)
   Także prawy bok, jakby przebity, miał podłużną bliznę, która często krwawiła."

   Widzenie człowieka o postaci ukrzyżowanego Serafina Tomasz z Celano, Życiorys pierwszy św. Franciszka
Komentarze:
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Komentarz czeka na akceptację moderatora.
Nie dodano jeszcze komentarza.

X

   24 sierpnia
   Bł. Piotr od Matki Bożej Wniebowziętej
   kapłan i męczennik z I Zakonu (+1617)

   Urodził się w małym miasteczku Cuerba w archidiecezji Toledo (Hiszpania). Po wstąpieniu do franciszkanów i przyjęciu święceń kapłańskich przez pewien czas był magistrem nowicjuszy. Następnie jako misjonarz wyjechał przez Filipiny do Japonii. Od 1601 r. ewangelizował okolice Nagasaki, gdzie też wybudował klasztor franciszkański.
   Z racji świątobliwego życia był szanowany i poszukiwany przez wiernych. Wiele godzin każdego dnia spędzał w konfesjonale na słuchaniu spowiedzi św. W 1614 r. w Japonii wzniecono prześladowanie chrześcijan. Wszystkim misjonarzom polecono opuścić Japonię. Mimo tego dekretu o. Piotr pozostał, ukrywając się i przebierając w różne świeckie ubrania. W dalszym ciągu ewangelizował i utwierdzał słabych i chwiejnych w wierze. W 1617 r. został schwytany i osadzony w więzieniach w Omurze i Kori.
   Przebywał tam od 20 IV do 22 V 1617 r. wiele się modląc, rozmyślając i celebrując Msze św. Po ogłoszeniu wyroku śmierci powiedział: "Tę łaskę uprosiłem u Boga podczas nowenny; kiedy celebrowałem Mszę świętą". Dnia 21 V, w uroczystość Trójcy Świętej, Pan mu objawił podczas sprawowania Eucharystii, że to jego ostatnia Msza św. na ziemi.
   Następnego dnia przy zachodzie słońca został zaprowadzony na miejsce śmierci. W dłoniach trzymał krzyż i regułę św. Franciszka. Przy śpiewie Te Deum został ścięty 22 V 1617 r.
   Błogosławiony papież Pius IX beatyfikował go 7 VII 1867 r.
   Boże, nasz Panie, Ty wybrałeś bł. Piotra, kapłana i męczennika, do głoszenia Ewangelii w Japonii; spraw, aby wszyscy ludzie oświeceni wiarą, którąon głosił, uznali, że Kościół jest matką i nauczycielką ludzi. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

zamknij
Wyślij kartkę