Galilea - Tabor - Góra Przemienienia Pańskiego

ZIEMIA ŚWIĘTA - GALILEA
Tabor - Góra Przemienienia Pańskiego

 

   Tabor. Już z daleka widoczna jest jak na dłoni wyniosła, majestatyczna, osobna Góra Przemienienia Pańskiego z klasztorem franciszkańskim na szczycie (562 m n.p.m). Z daleka zdaje się wraz z drugą ważną górą podejmować hymn na cześć Pana Boga: "Tabor i Hermon wykrzykują radośnie na cześć Twego imienia" (Ps 89,13). O niej napisano, że dzięki swemu charakterystycznemu kształtowi, swej malowniczości, swej roślinności i wspaniałej panoramie, jaką stąd można oglądać, jest to jedyna w swoim rodzaju góra na terenie całej Palestyny. U jej stóp rozłożyła się wioska, która była świadkiem cudownego uzdrowienia epileptyka (Mt 17,15). Na samą górę Tabor można się dostać jedynie przy pomocy taksówki (zabiera na raz siedmioro pasażerów), która wije się serpentynami po jej zboczach, można oczywiście także pieszo. Na szczycie piękna, w naszym wieku zbudowana bazylika w stylu romańsko-syryjskim o trzech nawach, podobnych do trzech namiotów, w nawiązaniu do Mt 17,4: Panie... jeśli chcesz uczynią tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza.
   Jak tyle innych sanktuariów Ziemi Świętej, także ona została zbudowana na ruinach wcześniejszych. Pięknie jest tutaj i chciałoby się zawołać razem z Piotrem, Jakubem i Janem: Panie, dobrze nam tu być. Bowiem bazylika upamiętnia wydarzenie Przemienienia Pańskiego (Mt 17,1-8).
   Z góry Tabor roztacza się przy dobrej pogodzie wspaniała panorama, szkoda, że dziś mgła przesłania widok. U stóp rozciąga się najżyźnieszja równina Ezdrelonu. Tu już wiosna w całej pełni. Na południe widoczne są góry Samarii, przed którymi wznosi się słynna góra Gilboa, na której Saul poniósł klęskę i śmierć (l Sm 31,1-8) oraz Mały Hermon u którego stóp rozłożyło się małe osiedle muzułmańskie Nain (Naim), znane z cudu wskrzeszenia przez Jezusa zmarłego młodzieńca ubogiej wdowy (Łk 7,11-15). Na zachód roztaczają się pasma gór Karmelu, a przed nimi wzniesienia Dolnej Galilei z Nazaretem. Na północ - Górna Galilea, a w oddali - przy sprzyjającej aurze - moglibyśmy zobaczyć najwyższy szczyt Ziemi Świętej Hermon (zwykle ośnieżony) w Górach Antylibanu, skąd wypływa Jordan. Na wschód mamy dolinę Jordanu, Jezioro Galilejskie, a za nimi Góry Golan (okupowana część Syryjska, gdzie w ramach ONZ pełnią służbę wojskową m.in. także Polacy).

Ks. Alojzy Sitek

ZIEMIA ŚWIĘTA - GALILEA
Tabor - Góra Przemienienia Pańskiego

© o. Piotr Mędrak OFM, Lidia Sikora

 

Komentarze:
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Komentarz czeka na akceptację moderatora.
Nie dodano jeszcze komentarza.

X
   3 lipca
   Bł. Karmel Volta
   kapłan i męczennik z I Zakonu (1803-1860)

   Bł. Karmel Volta urodził się w Real de Candia w pobliżu Walencji (Hiszpania) w 1803 r. w rodzinie Józefa i Józefiny z Bamezów: W 22 roku życia mógł zrealizować swoje pragnienie poświęcenia się Bogu w Zakonie Braci Mniejszych. Został wyświęcony na kapłana.
   W 1831 r. udał się do Ziemi Świętej, gdzie zetknął się z o. Emanuelem Ruizem. Ożywiony duchem Bożym gorliwie pracował dla dobra dusz mu powierzonych, najpierw jako proboszcz w Ain- Karem (kościół św. Jana Chrzciciela), następnie w Damaszku. Jego popularność była szczególna - był poważany i kochany także przez muzułmanów.
   W nocy 10 VII 1860 r. druzowie wpadli do klasztoru w Damaszku. Ojciec Karmel schronił się w szkole parafialnej, ale został zauważony i pochwycony przez Araba, który powalił go kijem. Pewien młodzieniec przyszedł mu z pomocą, ale o. Karmel poradził mu, aby się ukrył, co też uczynił i był świadkiem jego męczeńskiej śmierci. Przybyli jeszcze inni muzułmanie i obiecali mu uwolnienie, jeśli wyprze się Chrystusa i przejdzie na mahometanizm. Na tę propozycję o. Karmel odpowiedział: "Nigdy nie zostanę druzem! Jestem chrześcijaninem i kapłanem, pragnę umrzeć jako naśladowca Chrystusa". Muzułmanie rzucili się na niego i zatłukli pałkami oraz maczugami. Miał wtedy 57 lat.
   Papież Pius XI beatyfikował go 10 X 1926 r.
   Wszechmogący i miłosierny Boże, Ty zaniosłeś radosną nowinę Jezusa mieszkańcom Syrii przepowiadaniem i męczeństwem bł. Karmela, kapłana i jego towarzyszy; za ich wstawiennictwem udziel także nam, abyśmy zawsze mężnie i mocno trwali w wierze. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
zamknij
Wyślij kartkę