Asyż - Kościół św. Damiana (San Damiano)

ŚLADAMI ŚWIĘTEGO FRANCISZKA Z ASYŻU
Asyż - Kościół św. Damiana (San Damiano)

© o. Piotr Mędrak OFM

 

   "Jest to błogosławione i święte miejsce, na którym powstał dzięki błogosławionemu Franciszkowi, w prawie sześć lat od jego nawrócenia, sławny i znakomity Zakon Ubogich Pań i świętych dziewic. To tutaj Klara, rodem również z Asyżu, najszlachetniejsza i najtrwalsza opoka, stała się fundamentem dla wszystkich innych kamieni nowej rodziny zakonnej."

Tomasz z Celano, Życiorys pierwszy św. Franciszka

   "To jest ów sławny kościół, przy odbudowie którego Franciszek pracował z wielką gorliwością, a jego kapłanowi zaoferował pieniądze na remont świątyni. Tutaj, kiedy się modlił, usłyszał głos z drzewa krzyża, który mówił do niego: "Franciszku, idź i odbuduj mój dom, bo - jak widzisz - cały jest w ruinie"."

Tomasz z Celano, Życiorys św. Klary
Komentarze:
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Komentarz czeka na akceptację moderatora.
Nie dodano jeszcze komentarza.

X

   24 sierpnia
   Bł. Piotr od Matki Bożej Wniebowziętej
   kapłan i męczennik z I Zakonu (+1617)

   Urodził się w małym miasteczku Cuerba w archidiecezji Toledo (Hiszpania). Po wstąpieniu do franciszkanów i przyjęciu święceń kapłańskich przez pewien czas był magistrem nowicjuszy. Następnie jako misjonarz wyjechał przez Filipiny do Japonii. Od 1601 r. ewangelizował okolice Nagasaki, gdzie też wybudował klasztor franciszkański.
   Z racji świątobliwego życia był szanowany i poszukiwany przez wiernych. Wiele godzin każdego dnia spędzał w konfesjonale na słuchaniu spowiedzi św. W 1614 r. w Japonii wzniecono prześladowanie chrześcijan. Wszystkim misjonarzom polecono opuścić Japonię. Mimo tego dekretu o. Piotr pozostał, ukrywając się i przebierając w różne świeckie ubrania. W dalszym ciągu ewangelizował i utwierdzał słabych i chwiejnych w wierze. W 1617 r. został schwytany i osadzony w więzieniach w Omurze i Kori.
   Przebywał tam od 20 IV do 22 V 1617 r. wiele się modląc, rozmyślając i celebrując Msze św. Po ogłoszeniu wyroku śmierci powiedział: "Tę łaskę uprosiłem u Boga podczas nowenny; kiedy celebrowałem Mszę świętą". Dnia 21 V, w uroczystość Trójcy Świętej, Pan mu objawił podczas sprawowania Eucharystii, że to jego ostatnia Msza św. na ziemi.
   Następnego dnia przy zachodzie słońca został zaprowadzony na miejsce śmierci. W dłoniach trzymał krzyż i regułę św. Franciszka. Przy śpiewie Te Deum został ścięty 22 V 1617 r.
   Błogosławiony papież Pius IX beatyfikował go 7 VII 1867 r.
   Boże, nasz Panie, Ty wybrałeś bł. Piotra, kapłana i męczennika, do głoszenia Ewangelii w Japonii; spraw, aby wszyscy ludzie oświeceni wiarą, którąon głosił, uznali, że Kościół jest matką i nauczycielką ludzi. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

zamknij
Wyślij kartkę