15-18 stycznia 2017 r. - Spotkanie kwinkwenalne Braci Prowincji w Chorzowie

2017-01-22

W dniach od 15 do 18 stycznia, w chorzowskim klasztorze naszej prowincji zakonnej odbyły się doroczne spotkania kwinkwenalne.

Nazwakwinkwenalne wywodzi się od łacińskiego słowa quinque czyli pięć, ze względu na to, że w spotkaniach biorą udział bracia kapłani do pięciu lat po święceniach, oraz bracia zakonni do pięciu lat po profesji wieczystej. Spotkania mają charakter formacyjno-braterski. Moderatorem spotkania był o. Syrach Janicki OFM, który w naszej prowincji jest odpowiedzialny za ciągłą formację zakonną. Charyzmat franciszkański to temat tegorocznego spotkania. Wykłady prowadzili o. dr Lucjusz Wójtowicz, o. dr Sergiusz Bałdyga, ks dr hab. Grzegorz Polok, o. dr Feliks Rachwalik oraz o. Juliusz Rydlewski. Z naszego Centrum w spotkaniu udział wzięli o. Euzebiusz i br. Bazyli.


X
   28 maja
   św. Maria Anna od Jezusa Paredes y Flores
   dziewica z III Zakonu (1618-1645)

   Urodziła się 31 X 1618 roku w Quito w Ekwadorze. Szybko została osierocona. Jej wychowaniem zajęła się starsza siostra. Rodzina chciała, aby wstąpiła do klasztoru Franciszkanek, ale ona wybrała szeregi III Zakonu św. Franciszka. Wiodła życie w skupieniu na osobności, oddawała się kontemplacji i umartwieniu. Zmarła 26 V 1645 roku.
   Papież Pius XII kanonizował ją 9 VII 1950 roku.
   Boże, Ty sprawiłeś, że św. Maria Anna od Jezusa mimo pokus tego świata przez dziewiczą czystość i nieustanną pokutę zakwitła jak lilia pośród cierni, spraw przez jej zasługi i wstawiennictwo, abyśmy zerwali z grzechem i gorliwie dążyli do doskonałości. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
zamknij
Wyślij kartkę