15-18 stycznia 2017 r. - Spotkanie kwinkwenalne Braci Prowincji w Chorzowie

2017-01-22

W dniach od 15 do 18 stycznia, w chorzowskim klasztorze naszej prowincji zakonnej odbyły się doroczne spotkania kwinkwenalne.

Nazwakwinkwenalne wywodzi się od łacińskiego słowa quinque czyli pięć, ze względu na to, że w spotkaniach biorą udział bracia kapłani do pięciu lat po święceniach, oraz bracia zakonni do pięciu lat po profesji wieczystej. Spotkania mają charakter formacyjno-braterski. Moderatorem spotkania był o. Syrach Janicki OFM, który w naszej prowincji jest odpowiedzialny za ciągłą formację zakonną. Charyzmat franciszkański to temat tegorocznego spotkania. Wykłady prowadzili o. dr Lucjusz Wójtowicz, o. dr Sergiusz Bałdyga, ks dr hab. Grzegorz Polok, o. dr Feliks Rachwalik oraz o. Juliusz Rydlewski. Z naszego Centrum w spotkaniu udział wzięli o. Euzebiusz i br. Bazyli.


X
   30 marca
   Św. Piotr Regalato
   kapłan z I Zakonu (1390-1456)

   Urodził się w 1390 r. w Valladolid (Hiszpania). Jako młodzieniec wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych, gdzie wyróżniał się pobożnością, umartwieniem, ubóstwem oraz umiłowaniem ciszy i samotności. W 1415 r. przyjął święcenia kapłańskie. Obdarzony został przez Boga różnymi charyzmatami. Zamarł 30 III 1456 r.
   Papież Benedykt XIV dnia 29 VI 1746 r. Piotra Regalato kanonizował.
   Boże, miłośniku pokornych, Ty wybrałeś kapłana św. Piotra Regalata, najmniejszego wśród braci, aby doprowadzić go do szczytów doskonałości serafickiej i ukazać go Twojemu ludowi jako wzór; spraw, abyśmy postępowali za jego przykładem i osiągnęli chwałę wieczną. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
zamknij
Wyślij kartkę