15-18 stycznia 2017 r. - Spotkanie kwinkwenalne Braci Prowincji w Chorzowie

2017-01-22

W dniach od 15 do 18 stycznia, w chorzowskim klasztorze naszej prowincji zakonnej odbyły się doroczne spotkania kwinkwenalne.

Nazwakwinkwenalne wywodzi się od łacińskiego słowa quinque czyli pięć, ze względu na to, że w spotkaniach biorą udział bracia kapłani do pięciu lat po święceniach, oraz bracia zakonni do pięciu lat po profesji wieczystej. Spotkania mają charakter formacyjno-braterski. Moderatorem spotkania był o. Syrach Janicki OFM, który w naszej prowincji jest odpowiedzialny za ciągłą formację zakonną. Charyzmat franciszkański to temat tegorocznego spotkania. Wykłady prowadzili o. dr Lucjusz Wójtowicz, o. dr Sergiusz Bałdyga, ks dr hab. Grzegorz Polok, o. dr Feliks Rachwalik oraz o. Juliusz Rydlewski. Z naszego Centrum w spotkaniu udział wzięli o. Euzebiusz i br. Bazyli.


X
   21 lutego
   Św. Leon Karasuma
   męczennik z III Zakonu (+1597)

   Leon był pierwszym tercjarzem w Japonii. Początkowo był przeciwnikiem chrześcijan, prześladując ich na różne sposoby. Kiedy do Meako przybyli franciszkanie, podbił go ich sposób życia, ubóstwo i prostota z jaką głosili Ewangelię. Poprosił o chrzest i stał się towarzyszem braci św. Franciszka z Asyżu. Przykład jego życia pociągał innych Japończyków. Został aresztowany 31 XII 1596 r., a 5 II 1597 r. poniósł śmierć na krzyżu w Nagasaki.
   Błogosławiony papież Pius IX zaliczył go w poczet świętych 8 VI 1862 r.
   Boże, Ty w chwalebnym męczeństwie św. Leona dałeś nam znak Twojej miłosnej obecności w Kościele; udziel nam, abyśmy ufając jego wstawiennictwu, naśladowali go w wyznawaniu naszej wiary. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
zamknij
Wyślij kartkę