Jak zostać zakonnikiem?

Jak zostać zakonnikiem?
   Zanim przekroczysz próg klasztorny, żeby w nim zostać na zawsze, najpierw zapraszamy cię na różne spotkania, które pozwolą ci zobaczyć jak wygląda życie zakonne, bliżej poznać naszą duchowość i odpowiednio przygotować się do tego ważnego momentu.
   Stąd jeśli myślisz o życiu franciszkańskim i na przykład zamierzasz po szkole zawodowej/maturze/studiach zgłosić się od nas, to zapraszamy na rozeznanie powołania, które prowadzimy indywidualnie. Polega ono na spotkaniach i rozmowach, a także na osobistym przeżyciu wspólnoty braterskiej. W trakcie tych spotkań będziesz miał okazję rozeznać czy pragniesz być bratem zakonnym czy kapłanem zakonnym, czy też zostaniesz misjonarzem. Umożliwiamy również kilkudniowy pobyt w naszym nowicjacie (po wcześniejszym umówieniu się).
   Nie czekaj więc do matury czy do miesiąca czerwca, lecz zgłoś się jak najprędzej i wtedy wspólnie ustalimy rodzaj spotkań i ich daty (tak, aby nie kolidowały z Twoimi zajęciami).
   Proponujemy ci także udział w rekolekcjach dla maturzystów i w dniach rozeznania powołania (daty możesz znaleźć w propozycjach Centrum). Możesz się także umówić indywidualnie na rozmowę.
   Oczywiście zanim przyjedziesz chętnie odpowiemy na Twoje pytania, które możesz kierować pod adres: centrum@trzejtowarzysze.pl
   Serdecznie zapraszamy!

   Potrzebne dokumenty:
   • metryka urodzenia z USC (ważna 3 miesiące od daty wystawienia)
   • świadectwo chrztu (ważne 3 miesiące od daty wypisania)
   • świadectwo bierzmowania
   • świadectwo moralności (od księdza proboszcza własnej parafii)
   • świadectwo dojrzałości lub ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej
   • własnoręcznie napisana prośba o przyjęcie do Zakonu
   • własnoręcznie napisany życiorys
   • dwa zdjęcia formatu legitymacyjnego
   • zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia (formularz odbierzesz podczas rozmowy)
   • świadectwo niekaralności z sądu
   • jeżeli pracowałeś, przedstaw świadectwo z zakładu pracy
Komentarze:
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Komentarz czeka na akceptację moderatora.
Macieju, proszę skontaktuj się z o. Euzebiuszem. Namiary znajdziesz w zakładce Kontakt.
Pokój i Dobro!
Myśl o wstąpieniu do zakonu towarzyszy mi od jakiś 15 lat ( na początku pojawiała się sporadycznie z czasem coraz częściej:) starałem się rozeznać drogę powołania ale różnie mi to wychodziło. Na dzień dzisiejszy mam 40 lat. Przeszedłem Seminarium Odnowy Wiary. Jestem we wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym , jestem odpowiedzialny za prowadzenie uwielbienia i modlitwy, posługuję też modlitwą w wiezieniu. Myśl o wstąpieniu do zakonu nie opuszcza mnie już od jakiegoś czasu. Co powinien zrobić ?????
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Tomaszu, jeśli pragniesz zostać kapłanem zakonnym to konieczna jest matura, gdyż ona uprawnia do podjęcia studiów teologicznych.
Pokój i Dobro!
nie rozumiem po co na księdza jest potrezebna matura przecież dla Boga liczy się jakie kto ma serce nie rozum ale spróbuje zdać t maturę Bóg mi w tym pomoże :)
Szczęść Boże!
Prawo mówi o dolnej granicy wieku. Górna granica uwarunkowana jest sytuacją rozeznającego powołanie.
Zapraszamy do naszego Centrum.
Szczęść Boże. Mam 27 lat,jestem po studiach na kierunku pielęgniarstwo,czy mój wiek nie przeszkadza,aby zostać zakonnikiem ?
Krzysztofie, bardzo ważna jest modlitwa, czystość serca, życie sakramentalne. Zawsze możesz się z nami skontaktować namiary znajdziesz w zakładce KONTAKT. Pokój i Dobro!
Coraz bardziej odczuwam powołanie do życia zakonnego
A od kiedy to wyksztalcenie ma wieksze znaczenie niz powolanie przeciez powolanie pochodzi od boga wiec wyksztalcenie nie powinno byc przeszkoda , kiedys tak nie bylo.
Nie rozumie tego.
Jeśli chcesz o coś zapytać to proszę pytać pod adresem: centrum@trzejtowarzysze.pl lub zadzwonić. Nr tel. podany jest w zakładce KONTAKT.

Pozdrawiam.
Witam też chciałbym wstąpić ale przed tem jeśli można chciałbym porozmawiać z jakimś zakonnikem na ten temat to ejst moj e-mail skryptsamp3@gmail.com
Maćku, jeśli pragniesz zostać kapłanem zakonnym to konieczna jest matura, gdyż ona uprawnia do podjęcia studiów teologicznych. W dużej mierze kapłan zakonny wypełnia te same zadania co kapłan diecezjalny (np. parafia, katecheza). W Zakonie może również sprawować inne funkcje w zależności od tego, do czego został posłany. Kandydaci po szkole zawodowej mogą zostać braćmi zakonnymi. Dopiero później mogą ukończyć szkołę średnią, zdać maturę i następnie rozpocząć studia. Może lepiej będzie najpierw ukończyć szkołę średnią i później wstąpić do Zakonu.
Zastanawiam się nad wstąpieniem do zakonu , myślałem nad kapłanem zakonnym ale nie wiem czy można iść po zawodówce i niewiem dokładnie czy kapłan zakonny robi to samo co zwykły ksiądz proszę o pomoc
Oczywiście, że można. Brak matury uniemożliwia jedynie rozpoczęcie studiów filozoficzno-teologicznych oraz zostanie kapłanem w Zakonie.
Czy można zostać zakonnikiem po liceum ale bez matury?
Niestety, Januszu, nie ma takiej możliwości. Wstąpić można przynajmniej po ukończeniu szkoły zawodowej...
mam problem,z wstompieniem do zakonu mam podstawowe wyksztalcenie i czy jest mozliwosc doksztalcic sie w zakonie.
Prawo mówi o dolnej granicy wieku. Górna granica uwarunkowana jest sytuacją rozeznającego powołanie.
to trochę marnie, i trochę z jednej strony to rozumiem ale z drugiej to dziwne, zwłaszcza w takim miejscu, taka blokada możliwości obrania nowej drogo życia czy nawrócenia, oczywiście można to zrobić bez zakonu, ale to nie to sam, no nic widocznie wszędzie są równi i równiejsi w
czy jest jakies ograniczenie co do wieku ?
Dopóki jest kara to nie ma możliwości wstąpienia do Zakonu. Przeszkoda prawna i formalna. Reszta może okazać się później....
Witam, niestety jestem karany i z tego co się orientuję minie to dopiero za 9 lat, czy to bezwarunkowo przekreśla możliwość wystąpienia do zakonu?
Ja tez bym chcial wstąpic do zakonu tylko niewiem czy będzie dlamnie miejsce.
Ja też mam do zastanowienia się dużo czasu bo jestem w 1 średniej i zostalo mi 2 i pul roku ale chce wstąpic do zakony i pomagać innym . Bóg zapłac
Ja chciałbym wstąpić do zakonu ale nie wiem czy brat czy kapłan. Ale mam jeszcze liceum do skończenia. Jeszcze musze pomyśleć. :)
Myślę, że można się kontaktować osobiście. Szczegóły znajdziesz tu: http://www.nonnobis.eu/
bardzo proszę o porady i pomoc w wstąpieniu do zakonu Templariuszy
Chcę zobaczyć jak wygląda życie w zakonie dlatego z chęcią pojadę na któreś że spotkań
Mnie bardzo ciągnie w tą stronę
Czas pokaże :)
ja zobaczę jak to wyjdzie ale planuje wstąpić:)
:) Wstępuję!

X
   23 lipca
   Bł. Krystyn Gondek
   kapłan i męczennik z I Zakonu (1909-1942)

   Bł. Krystyn czyli Wojciech Stanisław Gondek urodił się 6 IV 1909 r. we wsi Słona w parafii Zakliczyn nad Dunajcem jako syn Jana i Julii z domu Cicha. Związany z franciszkanami z Zakliczyna, po szkole podstawowej podjął dalszą naukę w kolegium serafickim przy klasztorze Braci Mniejszych we Lwowie. Po szóstej klasie wstąpił do zakonu; został przyjęty do prowincji Matki Bożej Anielskiej i otrzymał imię Krystyn. Do nowicjatu w Wieliczce przybył 15 VIII 1928 r. Śluby czasowe złożył 26 VIII 1929 r., a wieczyste - 18 IV 1933 r. w Przemyślu i tam odbył również studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym. 21 VI 1936 r. został wyświęcony na kapłana w katedrze przemyskiej przez biskupa Franciszka Bardę. Został skierowany do pracy w Chełmie Lubelskim, a następnie do Włocławka, gdzie pełnił funkcję wikariusza parafialnego przy kościele franciszkanów.
   W czasie masowych aresztowań wśród duchowieństwa, w listopadzie 1939 r., w tym także bł. biskupa Michała Kozala oraz zamknięcia katedry i kościołów parafialnych we Włocławku, franciszkanów pozostawiono na razie w spokoju. W tej sytuacji zorganizowano duszpasterstwo parafialne, powierzając je trzem będącym na wolności franciszkanom; jednym z nich był o. Krystyn Gondek. Jednak 26 VIII 1940 r. wkroczyło do klasztoru gestapo i oznajmiono zakonnikom, że mają się udać do Niemiec na naukę języka, ponieważ Włocławek (Leslau) jest miastem niemieckim i obowiązuje tu język niemiecki. Miał zostać tu tylko przełożony o. Narcyz Turchan. Po przybyciu na gestapo zastali już tam ponad stu kapłanów diecezjalnych zwiezionych z diecezji włocławskiej i częściowo płockiej; wszyscy zostali aresztowani i wywiezieni do obozu przejściowego w Szczeglinie koło Poznania, a trzy dni później dużym transportem, liczącym prawie 500 duchownych, do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen koło Berlina. Stąd 12 XII 1940 r. wszyscy duchowni zostali przetransportowani do Dachau. Ojciec Krystyn otrzymał numer 22779. Wycieńczony dostał się na rewir. Przed pójściem do obozowego szpitala pożegnał się słowami: "Do zobaczenia w niebie!". Według kartoteki obozowej zmarł 23 VII 1942 r.
   Beatyfikował go w grupie 108 polskich męczenników z czasów II wojny światowej dnia 13 VI 1999 r. w Warszawie papież Jan Paweł II.
   Boże bogaty w miłosierdzie, wspominamy dzień zwycięstwa Twojego męczennika Krystyna, kapłana, któremu dałeś nieugiętą stałość w cierpieniach; otocz nas swoją opieką i wybaw od zasadzek nieprzyjaciół. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
zamknij
Wyślij kartkę