Three Comrades Futsal Team


X

   24 sierpnia
   Bł. Piotr od Matki Bożej Wniebowziętej
   kapłan i męczennik z I Zakonu (+1617)

   Urodził się w małym miasteczku Cuerba w archidiecezji Toledo (Hiszpania). Po wstąpieniu do franciszkanów i przyjęciu święceń kapłańskich przez pewien czas był magistrem nowicjuszy. Następnie jako misjonarz wyjechał przez Filipiny do Japonii. Od 1601 r. ewangelizował okolice Nagasaki, gdzie też wybudował klasztor franciszkański.
   Z racji świątobliwego życia był szanowany i poszukiwany przez wiernych. Wiele godzin każdego dnia spędzał w konfesjonale na słuchaniu spowiedzi św. W 1614 r. w Japonii wzniecono prześladowanie chrześcijan. Wszystkim misjonarzom polecono opuścić Japonię. Mimo tego dekretu o. Piotr pozostał, ukrywając się i przebierając w różne świeckie ubrania. W dalszym ciągu ewangelizował i utwierdzał słabych i chwiejnych w wierze. W 1617 r. został schwytany i osadzony w więzieniach w Omurze i Kori.
   Przebywał tam od 20 IV do 22 V 1617 r. wiele się modląc, rozmyślając i celebrując Msze św. Po ogłoszeniu wyroku śmierci powiedział: "Tę łaskę uprosiłem u Boga podczas nowenny; kiedy celebrowałem Mszę świętą". Dnia 21 V, w uroczystość Trójcy Świętej, Pan mu objawił podczas sprawowania Eucharystii, że to jego ostatnia Msza św. na ziemi.
   Następnego dnia przy zachodzie słońca został zaprowadzony na miejsce śmierci. W dłoniach trzymał krzyż i regułę św. Franciszka. Przy śpiewie Te Deum został ścięty 22 V 1617 r.
   Błogosławiony papież Pius IX beatyfikował go 7 VII 1867 r.
   Boże, nasz Panie, Ty wybrałeś bł. Piotra, kapłana i męczennika, do głoszenia Ewangelii w Japonii; spraw, aby wszyscy ludzie oświeceni wiarą, którąon głosił, uznali, że Kościół jest matką i nauczycielką ludzi. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

zamknij
Wyślij kartkę