7 i 8 kwietnia 2017 r. - XI Misterium Męki Pańskiej Kalwaria Śląska

2017-03-16

„Kalwaria Śląska” to Misterium Męki Pańskiej wzorowane nieco na Misteriach z Kalwarii Zebrzydowskiej. Organizatorem pierwszego widowiska, które miało miejsce 27 marca 2007 roku, na panewnickiej kalwarii, było nasze Wyższe Seminarium Duchowne Zakonu Braci Mniejszych, przy współpracy z Franciszkańskim Centrum Młodzieżowo-Powołaniowym „Trzej Towarzysze” z Chorzowa i Instytucją Kultury „Estrada Śląska”.

Tegoroczną jednastą edycją Misterium organizują: Parafia św. Ludwika IX Króla i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach, Wyższe Seminarium Duchowne Zakonu Braci Mniejszych w Panewnikach i Franciszkańskie Centrum Młodzieżowo-Powołaniowe w Chorzowie, przy współudziale techniki estradowej Grupy Power-Tech, Teatru Franciszka, Teatru Ewangelizacyjnego Kefas, Orkiestry i Chóru oraz wielu osób i grup zaangażowanych w przygotowanie Misterium. Z uwagi na trwający Rok św. Brata Alberta, XI „Kalwaria Śląska” będzie ubogacona o postacie uwrażliwiające na obecność ubogich wśród nas. Misterium będzie niecodziennym wydarzeniem duchowo-kulturalnym w naszym regionie, ukazującym ludziom, Tajemnicę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. 
Widowisko jest również okazją dla mieszkańców Katowic i okolic do ciągłego odkrywania bogactwa naszego regionu i jego wartości. "Kalwaria Śląska" gromadzi co roku znaczną liczbę uczestników. Jest okazją do głębszego i lepszego przygotowania się do Świąt Wielkanocnych, wpisując się w kalendarz parafialnych rekolekcji wielkopostnych.
Wspomnienia uczestników zeszłorocznego Misterium:
„Czas przygotowań i występów tegorocznej Kalwarii Śląskiej był dla mnie bardzo ważnym czasem. Rola apostoła pobudzała do rozmyślań o rzeczywistości ludzi żyjących w okresie przedstawianych wydarzeń. Pozwoliła doszukiwać się, w pozornie oczywistych sytuacjach, tego co powodowało, że wszystko co robił i mówił Jezus z Nazaretu, było tak niezwykłe i stało się dla nas ratunkiem abyśmy mieli życie. Była to niesamowita okazja, aby modlić się całym sobą doznając i próbując pojąć reakcje innych postaci. Jakie były ich motywy? Co należało do nawyków i normy społecznej w tamtym czasie? Jak na to Jezus – jako człowiek w oczach ludzi – reagował? I w końcu, co z tego wszystkiego dla nas wynika?” (Bartek)
„Kalwaria była świetnym doświadczeniem. Wizualnie znakomicie, dźwiękowo również. Aktorzy grali przekonująco. Dzięki temu, całość pozwoliła zanurzyć się w ostatnie chwile życia Jezusa. Obraz tego misterium na pewno pozostanie długo w mojej pamięci i na pewno lepiej pozwoli przeżyć zbliżające się Święta. Jestem przekonany, że czasem oprócz tej niewidzialnej przestrzeni, potrzebujemy też obrazu. Czegoś co widzimy na własne oczy. I w ten sposób na pewno misterium zasiało owoce. Ale jest jeszcze jeden niezwykle ważny aspekt, który należy podkreślić. Organizatorzy misterium chcieli, żeby była to modlitwa. Motyw zmartwychwstania Jezusa i ukazania się uczniom wywarł na mnie największe wrażenie. To właśnie wtedy, kiedy grający Jezusa brat, wniósł Najświętszy Sakrament, serce same "składało się" do modlitwy. To było piękne, symboliczne, a jednocześnie żywe i prawdziwe przejście w sfere ducha. Dlatego jestem przekonany, że Jezus był uwielbiony w tym misterium. A pochlebne recenzje wiernych, tylko utwierdzają mnie w tym przekonaniu.” (Mateusz)


X
   30 marca
   Św. Piotr Regalato
   kapłan z I Zakonu (1390-1456)

   Urodził się w 1390 r. w Valladolid (Hiszpania). Jako młodzieniec wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych, gdzie wyróżniał się pobożnością, umartwieniem, ubóstwem oraz umiłowaniem ciszy i samotności. W 1415 r. przyjął święcenia kapłańskie. Obdarzony został przez Boga różnymi charyzmatami. Zamarł 30 III 1456 r.
   Papież Benedykt XIV dnia 29 VI 1746 r. Piotra Regalato kanonizował.
   Boże, miłośniku pokornych, Ty wybrałeś kapłana św. Piotra Regalata, najmniejszego wśród braci, aby doprowadzić go do szczytów doskonałości serafickiej i ukazać go Twojemu ludowi jako wzór; spraw, abyśmy postępowali za jego przykładem i osiągnęli chwałę wieczną. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
zamknij
Wyślij kartkę