18-23 sierpnia 2017 r. - IV Franciszkański Obóz Wędrowny - Tatry

2017-04-27

Zapraszamy na IV Franciszkański Obóz Wędrowny, który w tym roku odbędzie się w dniach 18-23 VIII 2017 roku w Tatrach.

Podczas obozu baza wypadowa będzie stała: Pokoje Gościnne 
"Róża" – Zakopane; Rozalia Pańszczyk, ul. Chłabówka 37b, 34-500 Zakopane; tel.: 18 20 110 38, tel.kom.: +48 694 397 625.

Obóz jest propozycją dla młodzieży od 16 roku życia.

ZAPISY:
obowiązują zapisy telefoniczne, dołączenie do wydarzenia nie jest równoznaczne z uczestnictwem w obozie. Informacje i zapisy przyjmuje:
br. Bazyli pod numerem tel. 539 429 794 do 1 sierpnia 2017 r.

Koszt : 300 PLN
+ proszę zabrać pieniądze na wejście do Tatrzeńskiego Parku Narodowego, info.: http://tpn.pl/zwiedzaj/turystyka

Pieniądze za wyjazd zbierzemy w Zakopenem.

Przebieg:
Pierwszego dnia Obozu (18.08.), o godz. 9.oo zbiórka na dworcu PKP w Katowicach / parking przy Placu Andrzeja. Wspólny wyjazy podstawionymi busami. W Zakopenem dopełnimy formalności (karty uczestników, zgody rodziców osób niepełnoletnich, płatność). Powrót ostatniego dnia obozu (23.08.) w godzinach wieczornych.

Co zabrać:
Na nocleg w Zakopanem proszę zabrać śpiwór.

Będziemy wędrować po szlakach Tatr, są to góry wymagające przygotowania kondycyjnego i odpowiedniego ubioru. Podstawowy i OBOWIĄZKOWY ekwipunek turysty górskiego to: dobre buty trekingowe, kurtka nieprzemakalna, placak, warto zabrać ciepłą bluzę, czapkę, rękawiczki, skarpetki na zmianę, bo w górach pogoda lubi być zmienna, dobrze jest zabrać krem z filtrem UV i okulary przeciwsłoneczne. Można się również zaopatrzyć w latarkę, kije taleskopowe czy stuptuty.

Do zobaczenia na tatrzańskich szlakach!

Prowadzący: o. Euzebiusz, br. Bazyli


X
   23 lipca
   Bł. Krystyn Gondek
   kapłan i męczennik z I Zakonu (1909-1942)

   Bł. Krystyn czyli Wojciech Stanisław Gondek urodił się 6 IV 1909 r. we wsi Słona w parafii Zakliczyn nad Dunajcem jako syn Jana i Julii z domu Cicha. Związany z franciszkanami z Zakliczyna, po szkole podstawowej podjął dalszą naukę w kolegium serafickim przy klasztorze Braci Mniejszych we Lwowie. Po szóstej klasie wstąpił do zakonu; został przyjęty do prowincji Matki Bożej Anielskiej i otrzymał imię Krystyn. Do nowicjatu w Wieliczce przybył 15 VIII 1928 r. Śluby czasowe złożył 26 VIII 1929 r., a wieczyste - 18 IV 1933 r. w Przemyślu i tam odbył również studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym. 21 VI 1936 r. został wyświęcony na kapłana w katedrze przemyskiej przez biskupa Franciszka Bardę. Został skierowany do pracy w Chełmie Lubelskim, a następnie do Włocławka, gdzie pełnił funkcję wikariusza parafialnego przy kościele franciszkanów.
   W czasie masowych aresztowań wśród duchowieństwa, w listopadzie 1939 r., w tym także bł. biskupa Michała Kozala oraz zamknięcia katedry i kościołów parafialnych we Włocławku, franciszkanów pozostawiono na razie w spokoju. W tej sytuacji zorganizowano duszpasterstwo parafialne, powierzając je trzem będącym na wolności franciszkanom; jednym z nich był o. Krystyn Gondek. Jednak 26 VIII 1940 r. wkroczyło do klasztoru gestapo i oznajmiono zakonnikom, że mają się udać do Niemiec na naukę języka, ponieważ Włocławek (Leslau) jest miastem niemieckim i obowiązuje tu język niemiecki. Miał zostać tu tylko przełożony o. Narcyz Turchan. Po przybyciu na gestapo zastali już tam ponad stu kapłanów diecezjalnych zwiezionych z diecezji włocławskiej i częściowo płockiej; wszyscy zostali aresztowani i wywiezieni do obozu przejściowego w Szczeglinie koło Poznania, a trzy dni później dużym transportem, liczącym prawie 500 duchownych, do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen koło Berlina. Stąd 12 XII 1940 r. wszyscy duchowni zostali przetransportowani do Dachau. Ojciec Krystyn otrzymał numer 22779. Wycieńczony dostał się na rewir. Przed pójściem do obozowego szpitala pożegnał się słowami: "Do zobaczenia w niebie!". Według kartoteki obozowej zmarł 23 VII 1942 r.
   Beatyfikował go w grupie 108 polskich męczenników z czasów II wojny światowej dnia 13 VI 1999 r. w Warszawie papież Jan Paweł II.
   Boże bogaty w miłosierdzie, wspominamy dzień zwycięstwa Twojego męczennika Krystyna, kapłana, któremu dałeś nieugiętą stałość w cierpieniach; otocz nas swoją opieką i wybaw od zasadzek nieprzyjaciół. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
zamknij
Wyślij kartkę